Skoči na glavno vsebino

Pirati plastike “Prijatelji narave” vzorčili Pirešico

Osem radovednih petošolcev Podružnične osnovne šole Trje je v petek, 21. 5. 2021, v okviru projekta Pirati plastike vzorčilo potok Pirešica. Učenci so se poimenovali »Prijatelji narave«. Osredotočili so se na vzorčenje mikroplastike v vodi. Projekt povezuje ljubitelje znanosti in znanstvenike in je naravnan okoljevarstveno.  Partnerske države projekta so Slovenija, Portugalska in Nemčija.

Učenci so bili razdeljeni v štiri dvojice, vsaka pa je imela svojo nalogo. Med svojim delom so spoznavali znanstveno-raziskovalne metode in hkrati opravili dobro delo. Dvojica A je pobirala odpadke na vodnem obrežju, jih evidentirala in razporedila v skupine. Druga dvojica je v transektu izbrala območje, ki je v stalnem stiku z vodo, tisto, ki je v občasnem stiku z vodo in tisto, ki nikoli ni v stiku z njo ter v območju 7 m2 iskala morebitne odpadke. Tretja dvojica je vzorčila z mrežo za mikroplastiko. Analize ni opravila sama, ampak smo jo posušili in poslali v analizo na Nacionalni inštitut za biologijo. Vso dogajanje pa je spremljala četrta dvojica, ki je prevzela vlogo poročevalcev in fotografov.

Učenci so pri delu uživali, sodelovali med seboj, spoznali, da znanstveno delo ne pomeni samo delo v laboratoriju, ampak je lahko njihov laboratorij kar narava. Hkrati so okrepili odnos do narave in poglobili zavedanje do onesnaževanja narave z mikroplastiko.

Več pa naj povedo njihove izjave in fotografije.

Lia: »Moja skupina ni imela morebitnih težav. V tem potoku je vir onesnaževanja naselje, prebivalci, in tudi odlaganje smeti na nedovoljenem mestu. Še naprej bi želela biti na terenskem delu…

Jakob:«Pri nalogi ni bilo morebitnih težav, saj smo vedeli, kaj moramo početi. Pobirali smo smeti in  jih razporejali , malica in pijača. Vir onesnaževanja je odtok ob potoku iz bližnje hiše in kmetijstvo.Ema: Še kdaj bi sodelovala na takem terenskem delu.

Neža: »V določenem prostoru, ki smo si ga določili, sva morala pobrati odpadke. Našla sva veliko plastike in gradbenih odpadkov ( železo, opeka,..). Pri nalogi sem zelo uživala, saj imam rada čisto naravo. Ti odpadki, ki sva jih z Jakobom našla so vir onesnaženja prebivalcev naselja, nedovoljenega odlaganja smeti ter metanja odpadkov v naravo. V naši KS imamo pet otokov za ločeno zbiranje odpadkov, vendar še nekateri kljub temu odlagajo odpadke na neprimeren način. Zelo bom vesela, če bom še sodelovala v kakšni podobni akciji. Naravo moramo spoštovati, tako kot se mi obnašamo do nje, se tudi ona do nas. Tako kot imamo radi svoje bližnje, moramo imeti tudi radi naravo, da še bomo lahko dolgo uživali v njeni pestrosti.«

Več o mednarodnem projektu Pirati plastike si lahko pogledate tukaj: https://www.plastic-pirates.eu/en/results/data/3821

Ekipa Prijatelji narave z mentoricama Zalo Valenčak in Tejo Plešnik

Morda vam bo všeč tudi...

Dostopnost